جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

معرفی کتاب روزگار سپري شده مردم سالخورده

  روزگار سپري شده مردم سالخورده

  نويسنده: محمود دولت‌آبادي                    ناشر: نشر چشمه

   

   

  علی مرادنژاد

  شکوفه‌باران یک‌هزار و سیصد و نود و پنج

   

  معرفي

  اين رمان در سه جلد با عناوين فرعي اقليم باد، برزخ خس و پايان جغد در حدود 1600 صفحه توسط انتشارات چشمه منتشر شده است.

   

  رمان «روزگار سپري شده مردم سالخورده» به نوعي خودسرگذشتنامه است. شخصيت اصلي داستان يعني «سامون» نقل روزگار سپري شده محمود دولت‌آبادي در بافت زندگي خانوادگي و اجتماعي اوست.

   

  رمان حاضر مجموعه‌اي است از نقل‌قول‌هاي پراكنده و پازل‌گونه‌اي از خود سامون و پدرش عبدوس، مادرش عذرا و نيز برادران تني و ناتني او رضي و نبي و اسد و سليم و ديگر اطرافيان كه شايد در صفحات اول كتاب خواننده دچار سردرگمي خاصي شود و ذهنش سراسر سوال و سوال شود اما همين لحن معماگونه استاد دولت آبادي خواننده را بر اين مي‌دارد كه رمان را هر چه سريع‌تر پيش برد.

   

  موضوع داستان برمي‌گردد به سال‌هاي بين 1280 تا 1365 يعني از زمان زندگي پدربزرگ سامون استاد ابا، عمه خورشيدش، عمويادگارش و پدرش عبدوس و با تولد خود و برادرانش ادامه مي‌يابد. داستاني كه در آن نقل زندگي خانواده آنها، مشاغلشان، سختي‌هايشان و زيباتر از همه پنهان‌ترين افكار سامون از كودكي تا مرگ بيان مي‌شود. افكاري كه آميخته‌ است از واقعيت‌ها و افسانه‌ها. افكاري كه گاهي اشاره دارد به حقايق تاريخي و سياسي آن زمان و گاهي افسانه‌ها و خيال‌پردازي‌هاي مردم آن دوره را به تصوير مي‌كشد.

   

  ويژگي بارز اين رمان تشبيهات و جملات بي‌نهايت زيباي آن است. جملاتي كه در عين سادگي بسيار زيبا بيان شده است. بعنوان مثال و به‌صورت ضمني مي‌توان به مواردي اشاره كرد:

   

  «دوره‌ای از عمر هست که انسان از خیر آسوده زیستن می‌گذرد و به فکر آسوده مردن می‌افتد؛ پس فکر می‌کنم تنها راه آسوده مردن این است که آنچه را از زندگی گرفته‌ام  بهتر آن‌که گفته شود آنچه از زندگی به من داده و تحمیل شده است به آن بازگردانم.» (کتاب دوم: برزخ خس)

   

  «وقتی آدم تمام می‌کند، چشم‌هایش باز می‌ماند. هر کسی در این باب حرفی می‌زند. بعضی هم می‌گویند از این است که آدم دل از دنیا نمی‌کند. اما گمان من این است که آدم از مرگ خود تعجب می‌کند. چه می‌دانم؟ شاید آدم نمی‌تواند باور کند با به دنیا آمدنش یک چیز در سرنوشتش حتم است که آن مرگ است.» (کتاب دوم: برزخ خس)

   

  محتواي هر جلد به زيبايي عنوان آن جلد را برمي‌تابد. به عنوان مثال در جلد اول با عنوان اقليم باد دقيقاَ فضايي كويري با بادهايي آزاردهنده تداعي مي‌شود. يا در جلد دوم با عنوان برزخ خس سختي‌هاي زندگي برزخ‌گونه‌ی سامون همچون خس و خاشاكي عنوان اين جلد را به تصوير مي‌كشد. يا در جلد سوم با عنوان پايان جغد روزگار سپري شده سامون سالخورده او را چون بوف پايان‌پذيري نشان مي‌دهد.

   

  اين كتاب به‌ويژه براي آن دسته از خوانندگاني مناسب است كه پس از مطالعه رمان‌هايي ساده و با بياني طولي و خطي حال به دنبال رمان‌هايي هستند قوي‌تر و با بياني ادبي‌تر كه تا حدودي تلاش ذهني را براي مطالعه مي‌طلبد؛ چرا كه وجود اشارات سياسي و ادبي در رمان كنكاش‌هاي ذهني را ايجاب مي‌كند.


  این مطلب تا کنون 38 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 30 فروردين 1395
  منبع
  برچسب ها : رمان ,سامون ,سپري ,زندگي ,مردم ,کتاب ,آسوده مردن ,تصوير مي‌كشد ,مردم سالخورده ,روزگار سپري ,
  معرفی کتاب روزگار سپري شده مردم سالخورده

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز جمعه 8 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر